مولد برق اضطراری چیست و انواع آن

ساختمان های عمومی و یا بزرگ دارای سیستم های مولد برق اضطراری هستند که این امکان را فراهم می کنند که اجزای الکتریکی خاصی در حین قطع برق به کار خود ادامه دهند. برخی از خانه های مسکونی شخصی  نیز امروزه به نصب مولد برق اضطراری اقدام می کنند ، به ویژه اگر در مناطق روستایی باشند که بازگشت برق پس از طوفان و یا باران و … روزها یا هفته ها به طول می انجامد. مولد برق اضطراری و آماده به کار می تواند نسبتاً ساده (برای خانه ها) یا بسیار پیچیده (برای ساختمان های بزرگ نهادی مانند بیمارستان ها) باشد.

 

لینک های مفید:اجزای دیزل ژنراتور

 

این سیستم ها اغلب به عنوان “مولدهای برق اضطراری” و یا “ژنراتورهای پشتیبان” شناخته می شوند. این سیستم ها وظیفه تأمین برق جایگزینی در هنگام خرابی شبکه برق را بر عهده دارند. امروزه خرابی های برق بسیار رایج تر از گذشته بوده و زندگی افراد نیز به نسبت گذشته بسیار به برق وابسته تر شده است.

مولدهای برق اضطراری ممکن است از گاز یا دیزل استفاده کنند. داشتن یک مخزن خارجی بزرگ، معمولاً به آن ها اجازه می دهد تا قبل از نیاز به سوخت گیری مجدد تا 48 ساعت کار کنند.

 

ژنراتور صنعتی ماه نیرو

انواع مولد برق اضطراری

برای بسیاری از وسایل  مورد استفاده در نهاد ها و ارگان ها، مانند بیمارستان ها برق حکمی حیاطی دارد. در این سازمان ها لازم است تا تعدادی از سیستم های پیچیده که نیاز به توجه ویژه به قطعات ، کارایی و کیفیت انرژی دارند ، مدیریت شوند. مقابله با قطعی برق در این سازمان ها بسیار ساده است. تنها کافی است سازمان را به  مولدهای برق اضطراری مجهز نمود. مولدهای برق اضطراری بسته به سوختی که استفاده می کنند انواع گوناگونی دارند. هر یک از این مولدها مزایا و معایبی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 

 

مولد برق اضطراری گازی

سوخت این سیستم ها می تواند توسط پروپان یا گاز طبیعی تامین شود. با این حال ، در هر دو مورد ، یک مولد برق گازی به منبع سوخت مداوم نیاز دارد و به این ترتیب برای داشتن برق مداوم به یک خط گازی وصل می شود. این امر به مدت طولانی تری ادامه می یابد مگر اینکه مولد به یک مخزن سوخت با ظرفیت ثابت متکی باشد. با این حال ، این خط به گاز متکی است زیرا گاز طبیعی برای ذخیره سوخت خطرناک تر از سوخت دیزل است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که این عامل همچنین می تواند در صورت بروز فاجعه ، ژنراتورهای گازی را نسبت به دیزل کمتر پایدار سازد ، زیرا احتمال بیشتری برای ایجاد خطر آتش سوزی دارند. ژنراتورهای گازی طول عمر کوتاه تری از ژنراتورهای دیزلی دارند ، اگرچه نگهداری مناسب می تواند عمر آن ها را افزایش دهد.

مولد برق اضطراری دیزلی

مولد های برق اضطراری دیزلی برای بیشتر صنایع کاربرد دارد. مولدهای برق دیزلی کاملاً مستقل از شبکه با ذخیره سوخت خود کار می کنند. با این حال ، این بدان معناست که آن ها بیشتر از مولد های برق گازی که به خط گاز متصل هستند ، نیاز به سوختگیری مجدد پیدا می کنند. مولدهای برق دیزلی محکم و با ثبات هستند و دارای طول عمر طولانی بوده و نیاز به نگهداری چندانی ندارند. در اکثر مواقع، تعمیر و نگهداری این مولدها شامل سوخت گیری و نگهداری سوخت خواهد بود.

یکی از اشکالات مولدهای دیزلی ، حجم موتور آن ها است که بزرگتر و سنگین تر از مولدهای گازی است. به همین دلیل بسیاری از مولدهای دیزلی  مجهز به محفظه های جذب صدا هستند که اختلال در املاک شما را به حداقل برسانند.

به طور کلی ، مولد برق اضطراری به صورت دیزلی ارائه می شوند. با این حال ، بهبود راندمان و ایمنی برای تولید کنندگان مولد های گازی ، این دو گزینه را به تعادل بیشتری می رساند.

مولد برق اضطراری دو گانه

چرا فقط یکی را انتخاب کنید؟ در برخی از مولدهای برق این دو سوخت کاملاً با هم ادغام می شود تا بتواند از منبع سوخت موجود در آن زمان استفاده کنند. این گزینه به شما امکان می دهد تا در موقعیت های مختلف از سوختی که در دسترستان است استفاده نمایید.

سیستم یو پی اس چیست؟

UPS برای اجرای یک تجارت امری مهم است. یو پی اس یا منبع تغذیه بدون وقفه وسیله ای است که به شما امکان می دهد در صورت قطع برق ، هیچگونه خرابی نداشته باشید. این دستگاه ها در صورت خراب شدن منبع ورودی یا منبع اصلی ، برق اضطراری را تأمین می کنند.

سیستم های UPS با مولدهای برق اضطراری و ژنراتورهای آماده به کار تفاوت دارند زیرا با تأمین انرژی ذخیره شده در باتری ها ، می توانند تقریباً فوری از قطع برق ورودی محافظت کنند. زمان اجرا برای اکثر سیستم های UPS بیشتر از چند دقیقه نیست.

سیستم منبع تغذیه بدون وقفه به طور معمول برای محافظت از سخت افزار مانند رایانه ، مراکز داده ، تجهیزات ارتباط از راه دور یا سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شود که در صورت قطع برق غیرمنتظره می تواند باعث صدمات ، تلفات ، اختلال در کسب و کار یا از بین رفتن اطلاعات شود.